Strona główna/Aktualności/Święta majowe w naszej szkole

Święta majowe w naszej szkole

29 Kwietnia 2023
Święta majowe w naszej szkole

W piątek 28 kwietnia uczniowie klasy 8 przygotowali prezentacje multimedialne, które przybliżyły uczniom naszej szkoły znaczenie świąt majowych:

1 maja - Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata, upamiętniające brutalnie stłumiony przez policję strajk robotników w Chicago w 1886 roku. Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka. Pierwsze obchody tego święta w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w w 1890 r.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone od 2004 r. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna historyczna - jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga - dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 Maja i po 1 maj flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

3 maja - Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 Maja 1791 roku. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

Po zobaczeniu prezentacji nasi uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na ten temat w quizie i uświadomić sobie, że święta te są bardzo ważne dla Polaków.

uczniowie podczas prezentacji nt świąt majowych