Strona główna/Aktualności/Uczniowie klas 4,5 i 6 w Planetarium/Klasy - 4, 5 i 6 w Planetarium

Uczniowie klas 4,5 i 6 w Planetarium

7 Października 2024
Uczniowie klas 4,5 i 6 w Planetarium

W dniu 07.10.2024 uczniowie klasy IV, V i VI brali udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, które powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego Polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika. Po remoncie , który zakończył się 2022 roku jest to najnowocześniejsze planetarium w Polsce.

Uczniowie wraz z opiekunami brali udział w seansie pod tytułem „ Kometa nad Szwajcarską doliną”, podczas którego planetarium zamienia się w statek kosmiczny, którym  wraz z bohaterami udali się w fascynującą podróż po Układzie Słonecznym. Pilotem i przewodnikiem był sam Mikołaj Kopernik. Dzięki projekcji dzieci poznały wiele informacji o Księżycu, Marsie, Jowiszu i kometach.

Po przerwie odbyły się dwulekcyjne zajęcia pod sferycznym niebem pt. „ Cztery pory roku” - dzięki nim uczniowie poznali jak orientować się na sferze niebieskiej, dowiedzieli się co to są gwiazdy i gwiazdozbiory, czym różni się model geocentryczny budowy świata a teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernia. Poznali czym są ruch obrotowy Ziemi i ruch obiegowy Ziemi oraz dowiedzieli jakie są ich konsekwencje.

To była prawdziwa żywa lekcja fizyki z astronomią, geografii i przyrody.