Strona główna/Aktualności/Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

20 Kwietnia 2023
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dnia 3 kwietnia w naszej szkole i przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W klasach oraz w najstarszej grupie przedszkolnej zostały przeprowadzone zajęcia poszerzające wiedzę w obszarze zaburzeń ze spektrum autyzmu. Poruszyliśmy temat postrzegania świata przez osoby z ASD, ich trudności w kontaktach społecznych, funkcjonowania zmysłów oraz obaliliśmy mity dotyczące tego zaburzenia.

Symbolem solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski dlatego uczniowie oraz wszyscy pracownicy szkoły i przedszkola udekorowali ubrania niebieskimi serduszkami.

Głównym celem zorganizowanych zajęć było uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych osób, rozwój empatii oraz uświadomienie podopiecznym, że osoby z ASD mogą funkcjonować pośród nas. Wystarczy obdarzyć ich wsparciem i okazać zrozumienie.

Poniżej prezentujemy literaturę pozwalającą zgłębić temat.

1. "Autyzm. Przełom w podejściu. Program Son-Rise, który pomógł rodzinom na całym świecie", Raun. K. Kaufman.
2. "Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów", Temple Grandin, Richard Panek, Krzysztof Mazurek.
3. "Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum", Temple Grandin, Debra Moore.
4. "Piękne umysły. Jak ludzie myślący obrazami, wzorami i abstrakcjami postrzegają świat", Temple Grandin.
5. "Autyzm. Wyjaśnienie tajemnicy", Uta Frith.
6. "Byłam dzieckiem autystycznym", Temple Grandin, Margaret M. Scariano..
7. "Autyzm od wewnątrz. Poradnik", Hilde De Clercq.

Pamiętajmy: Jesteśmy różni i dlatego każdy z nas jest wyjątkowy!

uczniowie podczas zajęć dotyczących świadomości autyzmu