Strona główna/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

9 Grudnia 2023
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

20 listopada nasze przedszkole wzięło udział w akcji „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”. W tym dniu w ubiorze dzieci oraz pracowników przedszkola dominował kolor niebieski. Sale przedszkolne również zostały przystrojone na niebiesko. Przygotowana została główna gazetka w szatni przedszkolaków z informacjami dla rodziców, osób przyprowadzających i odbierających dzieci oraz gazetki informacyjne dostosowane do wieku dzieci, w każdej z sal przedszkolnych.

Celem akcji było m. in. przekazanie podstawowych informacji o prawach dziecka, z podkreśleniem tych dotyczących równości i przeciwdziałania dyskryminacji. Kształtowanie postawy otwartości, zaufania i tolerancji, przedstawienie przedszkolakom Konwencji o prawach dziecka jako najważniejszego dokumentu mówiącego o ich prawach, kształtowanie u podopiecznych postawy zaangażowania społecznego.

W ramach zajęć edukacyjnych związanych z prawami dziecka, poruszone zostały następujące tematy:

- Czym jest UNICEF?;

- Co to są prawa?;

- Prawa a zachcianki;

- Różnice między dzieckiem a dorosłym;

- Konwencja o prawach dziecka;

- Wszyscy jesteśmy równi. Różni ale równi.

Przedszkolaki wysłuchały wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka” oraz Piosenki o Prawach Dziecka - Małej Orkiestry Dni Naszych. Największą atrakcją dla przedszkolaków było odśpiewanie piosenki ze słowami z wiersza M. Brykczyńskiego przygotowanej, nagranej przez uczniów szkoły podstawowej na potrzeby tejże akcji kilka lat wcześniej. Dzieci chętnie śpiewały i z zaangażowaniem powtarzały ruchy, wystukiwały rytm utworu. Dla chłopców szczególnie ważne było przesłanie Roberta Lewandowskiego, które brzmiało „Wszyscy jesteśmy częścią drużyny…”. Wielu chłopaków, szczególnie tych, którzy interesują się piłką nożną, cieszyło się z nagrania, w którym ich idol zwraca się bezpośrednio do nich. Zabawa ruchowa oraz wykonane prace plastyczne podsumowały akcję.