Strona główna/Aktualności/Klasa piąta i lekcja czerpania papieru/Klasa piąta czerpie papier

Klasa piąta i lekcja czerpania papieru

4 Października 2024
Klasa piąta i lekcja czerpania papieru

Kreatywna i ekologiczna lekcja techniki w klasie piątej.

Czerpanie papieru to fascynujący proces, który można z powodzeniem przeprowadzić w warunkach szkolnych. Jest to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do nauki o recyklingu i ochronie środowiska.

Do czerpania papieru potrzebne były:

• Stare gazety, kartki papieru lub inne materiały papierowe do recyklingu
  • Duża miska lub wiadro
  • Blender lub mikser
  • Ramka z siatką (można ją zrobić samodzielnie)
  • Ściereczki, gąbki
  • Woda
  1. Papier z recyklingu (najlepiej z niszczarki) miksujemy z wodą w blenderze, aż powstanie jednolita masa papierowa - pulpa.
  2. Ramkę z siatką zanurzamy w misce z masą papierową, a następnie unosimy, pozwalając wodzie odcieknąć. Na siatce powinna pozostać cienka warstwa papieru.
  3. Papier przenosimy na ręcznik/ściereczkę, delikatnie dociskając, aby usunąć nadmiar wody. Następnie zostawiamy do wyschnięcia.

Uczniowie uczą się, jak ważny jest recykling i jak można ponownie wykorzystać materiały. Proces czerpania papieru pozwala na eksperymentowanie z różnymi teksturami i kolorami. Dzieci rozwijają zdolności manualne i uczą się pracy zespołowej mając przy tym wiele radości i tworząc "coś pięknego" własnymi rękami.