Strona główna/Aktualności/Z Łazisk na Uniwersytet

Z Łazisk na Uniwersytet

27 Września 2024
Z Łazisk na Uniwersytet

W dniu 25 września uczniowie klas 7 i  klasy 8 naszej szkoły wzięli udział w Interdyscyplinarnych wykładach dla szkół „NAUKA WOKÓŁ NAS” w Chorzowie. W ramach tego wydarzenia uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach, prowadzonych przez naukowców z  Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Wykłady uzupełniają i rozszerzają szkolną podstawę programową. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli pozyskać wiedzę na temat aktualnych trendów badawczych i osiągnięć w naukach ścisłych i przyrodniczych oraz możliwościach ich wykorzystania w życiu codziennym. Mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć  w trzech wykładach , podczas których  ochotnicy mogli samodzielnie wykonać przygotowane eksperymenty i zademonstrować je widowni.  Wykład pierwszy „ Kuchenne rewolucje z Inżynierią Materiałową „ przeniósł nas w świat kuchni molekularnej, gdzie dzięki zastosowaniu specjalnych technik kuchennych można stworzyć kulinarne arcydzieła, które zachwycą nie tylko podniebienie, ale i zmysły wzroku i dotyku. Uczniowie mogli samodzielnie przygotować napój typu „buble tea”, wykorzystując technikę sferyfikacji, która pozwala zamieniać płyny w żelowe kuleczki eksplodujące smakiem. Dodatkowo tworzono lody azotowe i żelkowy makaron. Drugi pokaz „Od Zera Absolutnego do Wnętrza Gwiazd” to wykład z eksperymentami z fizyki. Uczestnicy poznali różne rodzaje termometrów ,  stosowane skale temperatury, mogli przekonać się jak właściwości ma ciekły azot lub jak zgasić wirujący ogień. Widowiskowe eksperymenty, pozwoliły na własne oczy zobaczyć niezwykłe zjawiska fizyczne. Na końcu była „Czysta chemia” , podczas tego spotkania uczniowie poznali czym są surfaktanty. Mogli zbadać wytrzymałość napięcia powierzchniowego wody i czy twardość wody wpływa na jakość prania ubrań. Wszystkie eksperymenty były  omawiane i tłumaczone w sposób przystępny i obrazowy. Poprzez proste doświadczenia uczniowie zostali wprowadzeni w świat badań prowadzonych przez naukowców. Dzięki temu przybliżono uczniom jeden z najbardziej fascynujących obszarów wiedzy - nauki ścisłe.