Projekt edukacyjny „Widokówka - poznaj krajobraz mojej małej ojczyzny” - edycja 4
19 Czerwca 2024Zakończyła się 4 edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, który skierowany był do uczniów i nauczycieli geografii szkół podstawowych z całej Polski.
Głównymi celami tego autorskiego projektu było nawiązanie kontaktu z inni placówkami oświatowymi w celu wymiany pocztówek oraz stworzenia mapy turystycznej Polski, która ukazuje różnorodność krajobrazu przyrodniczego i kulturowego naszej ojczyzny. W trakcie jego trwania uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali i wysyłali pocztówki do innych szkół biorących udział w projekcie. Pocztówki przedstawiały atrakcje turystyczne, krajobraz miejscowości, w której położona jest szkoła. Na odwrocie znajdowała się krótka informacja o przedstawionym miejscu, zachęcająca naszych odbiorców do przyjazdu w dany region. Lista szkół biorących udział w przedsięwzięciu została ogłoszona na stronie ( facebooku) projektu. W naszej szkole w projekcie brali udział uczniowie klasy V.
Jako autorce projektu zależało mi, by uczniowie samodzielnie wypisywali kartki pocztowe. Może dziwić, ale wielu z nich robiło to po raz pierwszy w swoim życiu. Z wielką radością uczniowie odczytywali wiadomości od dzieci z innych szkół. Nie lada gratką dla dzieci było odszukiwanie na mapie i zaznaczanie położenia miejscowości, z której otrzymali widokówki.
W roku szkolnym 2023/2024 otrzymaliśmy widokówki z 8 szkół z całej Polski.
- Szkoła Podstawowa nr 52 w Lublinie , woj. lubelskie
- Szkoła Podstawowa im . św. Stanisława Kostki w Lgoczance, woj. śląskie
- Szkoła Podstawowa nr 10 im. Władysława Broniewskiego w Olsztynie, woj. warmińsko - mazurskie
- Szkoła podstawowa nr 77 w Poznaniu, woj. wielkopolskie
- Szkoła Podstawowa nr 4 im KEN w Łodzi , woj. łódzkie
- Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 9 w Rybniku, woj. śląskie
- Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Mikołowie , woj. śląskie
- Szkoła Podstawowa w Płowężu, woj. kujawsko-pomorskie
Efekt współpracy zaprezentowano społeczności szkolnej, poprzez wykonanie gazetki tematycznej. Uczniowie klasy 5 wykonali plakat przedstawiający mapę Polski z podziałem na pasy krajobrazowe. Zaznaczono na niej miejscowości, z których otrzymaliśmy pocztówki. Wokół mapy rozmieszczono otrzymane widokówki.
Dorota Banko-Starzyk