Strona główna/Aktualności/„Czwarty Król”, czyli jasełka nieco inne

„Czwarty Król”, czyli jasełka nieco inne

19 Stycznia 2020
„Czwarty Król”, czyli jasełka nieco inne

Spektakl o „Czwartym Królu” mogliśmy zobaczyć w naszej szkole dwa razy. Pierwszy raz został odegrany dla uczniów i pracowników szkoły - 20.12.2019 r., drugi - w sobotnie popołudnie 13 stycznia dla mieszkańców Łazisk.
To historia mędrca Artabana, który wyruszył, jak trzej Mędrcy ze Wschodu, by złożyć hołd narodzonemu Zbawicielowi. Sprzedał swój majątek i z trzema drogocennymi kamieniami udał się w drogę. Wędrówka nie była jednak łatwa. Bohater przeżywa swoje rozterki, wahania. Staje twarzą w twarz z ludzkim nieszczęściem, nie potrafi jednak przejść obojętnie wobec chorego, potrzebującego pomocy. Gdy przychodzi do żłobka, nie ma już nic. Ale to właśnie on ofiarował Jezusowi - Królowi Miłości - najpiękniejszy dar.
Przedstawienie opowiadało o poszukiwaniu Boga a jednocześnie podkreślało istotę chrześcijaństwa - miłość do bliźniego.
Na scenie wystąpiło ponad 40 aktorów - uczniów od pierwszej do ósmej klasy. Zagrali oni swoje role profesjonalnie. Czarowali widzów wdziękiem, wzruszali swoją grą. Każdy sugestywnie odtwarzał swoją postać - diabeł przekonująco kusił. Artabana, cieszył się w chwilach jego wahania, Herod podniesionym głosem wydawał polecenia słudze, matka na kolanach błagała o darowanie życia dziecku, oberżysta z obrzydzeniem wyrażał się o żebraku.
Poszczególne sceny oddzielone zostały od siebie motywem granym przez uczennice na flecie. Piękne kolędy i pastorałki korespondowały z treścią scen.
Ciekawy był również ruch sceniczny. Uczennice klasy pierwszej zebrały gromkie oklaski podczas tańca pokazywanego Herodowi. Taniec ten przeplatany był popisami akrobatycznymi. Nastrój radości wprowadził zaś w scenie w Betlejem piękny taniec aniołów.
Dekoracje zostały dostosowane do treści wydarzeń. Tak więc pałac Heroda ukrywany był w konwencji czerwieni, zaś stajenkę w Betlejem rozświetlała jasna gwiazda.
Widowisko przygotowano z dbałością o wiele szczegółów. Zwracały również uwagę doprecyzowane kostiumy aktorów.
Nic dziwnego, że każde przedstawienie zostało nagrodzone gorącymi brawami. Pomoc drugiemu i przesłanie miłosierdzia są wciąż aktualne.
Dziękujemy uczniom za wielkie zaangażowanie w przygotowaniu przedstawienia oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w przygotowaniu spektaklu.

 

Zdjęcia w galerii

do góry